بازاریابی محتوایی – بخش سوم

تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل

بازاریابی محتوایی به شما این امکان را می‌دهد که برای محصولات خود توصیفات واقعاً عالی بنویسید، توصیفاتی که بتواند افراد را به خود جذب کند و از آن‌ها مشتری بسازد.

یک کارکرد بازاریابی محتوایی آن است که شما به صورت مستقیم اما غیر رو در رو با افراد ارتباط برقرار می‌کنید و محصول خود را برای آن‌ها تبلیغ می‌کنید.

بنابراین آن‌ ها در برابر شما موضع مخالف نخواهند گرفت و هیچ عامل دیگری مانند لحن، بیان کلمات و … که در بازاریابی چهره به چهره می‌تواند مشکل‌ساز شود، در اینجا وجود ندارد.

در نتیجه افراد بدون هیچ‌گونه جانبداری به مطالب شما فکر خواهند کرد و اگر بتوانید توصیفاتی هنرمندانه از محصولات داشته باشید، تصمیم به خرید محصولات شما خواهند گرفت.

شکل‌گیری شخصیت برند

به طور خلاصه و به بیان ساده شخصیت برند یعنی تصور اولیه‌ای از برند که در ذهن افراد شکل می‌گیرد.

وقتی درباره انسان‌ ها از شخصیت صحبت می‌کنیم، به‌ راحتی می‌توانیم یک تصویر کلی از دوستانمان را در ذهن مجسم کنیم که این تصویر کلی با ویژگی‌هایی مانند خونگرمی، شیطنت، منطقی، احساسی، پرتلاش و … توصیف می‌شود.

شخصیت درباره برندها نیز معنایی مشابه دارد و به تصویری که از یک برند در ذهن افراد یا مشتریان شکل می‌گیرد، گفته می‌شود.

همه ما تا قبل از آن که با دوستانمان ارتباط نزدیک برقرار کنیم، هیچ تصوری از آن‌ها نداشته‌ایم، چون هیچ شناختی از آن‌ها نداشته‌ایم!

این مسئله درباره برند نیز صادق است، یک برند تا زمانی که خود را به دیگران نشناسانده باشد،‌ نمی‌تواند شخصیتی از خود ایجاد کند.

این روش بازاریابی امکان پرداخت به تمام جوانب یک برند و محصولات یا خدماتش را فراهم می‌کند و به همین خاطر از طریق ایجاد شناخت در افراد نسبت به برند، شخصیتی را برای آن به وجود می‌آورد که این شخصیت در حقیقت هویت برند و اعتبار آن محسوب می‌شود.

اثرگذاری بازاریابی محتوایی

باید دانست که بازاریابی محتوایی یک فرآیند بلندمدت است، به این معنا که پس از آغاز فعالیت‌های مربوط به بازاریابی محتوایی نباید به طور سریع انتظار نتیجه را داشت.

زیرا هم تولید محتوا کاری زمان بر است و هم بارگذاری، معرفی و مطالعه آن به گذر زمان نیاز دارد تا مخاطبانی را پیدا کند.

به ویژه اگر یک سایت در آغاز راه قرار داشته باشد و هنوز چندان برای افراد و موتورهای جستجو شناخته شده نباشد، این فرآیند به مراتب طولانی‌تر خواهد بود.

کلیه سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی که در ابتدای راه قرار دارند و تازه تأسیس هستند، باید در کنار آن از روش‌های بازاریابی سنتی و تبلیغات دیجیتال مانند تبلیغات کلیکی و بنری نیز استفاده کنند.

در حقیقت تبلیغات کلیکی و بنری و روش‌هایی از این دست اگرچه به خودی خود‌ نمی‌توانند به رشد یک کسب و کار و افزایش بازدیدکنندگان سایت کمک زیادی نمایند، اما می‌توانند یک مکمل خوب به حساب آیند.

بنابراین بهترین راه برای کسانی که تازه کار بازاریابی محتوایی را می‌خواهند شروع کنند آن است که در ابتدا حجمی از محتوا را تولید کرده و بر روی سایت خود بارگذاری کنند.

پس از آن با انجام تبلیغات درباره سایت خود و صرف هزینه‌هایی برای بک لینک، نیروی محرکه اولیه را تأمین نمایند.

بازاریابی محتوایی اگرچه خود یک روش تبلیغاتی کاملاً مؤثر است، اما به هیچ عنوان نباید انتظار دستاوردها را در زمان کم داشت، به همین خاطر تبلیغات در کنار بازاریابی محتوایی یک تاکتیک محسوب می‌شود که می‌تواند ترافیک سایت را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

شبکه‌های اجتماعی نیز در این تبلیغات مکمل نقش پررنگی دارند و صاحبان وب سایت می‌توانند با بارگذاری محتواهای سایت در شبکه‌های اجتماعی و دادن لینک به سایت، بخشی از ترافیک را تأمین کنند.

البته باید توجه داشت که مطالبی که در سایت بارگذاری می‌شوند، نباید دقیقاً به همان صورت در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری شوند، بلکه تا حد امکان باید خلاصه باشند و کوتاه و سازگار با شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده، تا بتوانند مخاطبانی را جذب کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *