بازاریابی محتوایی -بخش نخست

دنیای محتوا

اهمیت بازاریابی محتوایی در جهان آن قدر روشن است که صحبت کردن درباره آن شاید ضرورتی نداشته باشد.

با این حال جای تعجب است که بخش قابل توجهی از کسب و کارها هنوز به درستی ضرورت بازاریابی محتوایی را‌ نمی‌دانند.

حتی‌ نمی‌دانند که بازاریابی محتوایی به چه معنا است و اصلاً چنین روشی هم با چنین عنوانی وجود دارد!

برخی افراد تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار می‌گیرند بدون آن که حتی به بازاریابی محتوایی فکر کنند و برخی دیگر هم با اینکه درباره کلیات آن آشنایی دارند، اما تصور می‌کنند که اختصاص هزینه ‌هایی برای بازاریابی محتوایی بیشتر یک کار تشریفاتی به نظر می‌‌رسد که هیچ‌گونه نتیجه‌ای را در بر ندارد!

تمامی این عوامل دست به دست هم داده تا همچنان بخش قابل توجهی از سایت ‌ها به دلیل اهمیت ندادن به این موضوع شکست بخورند و نتوانند به اهدافی که از قبل برای خودشان تعیین کرده‌اند برسند.

قصد داریم تمام نکات مهم درباره بازاریابی محتوایی را توضیح دهیم و ضمن آشنا ساختن شما با تاریخچه بازاریابی محتوایی به بیان ضرورت ‌ها، روش ‌ها و فرآیندهای این شاخه از بازاریابی بپردازیم.

اگر شما هم جزو علاقمندان به مباحث Start Up هستید و یا از مدت ‌ها قبل تصمیم گرفته‌ اید سایت یا فروشگاه اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید مطالعه این گفتمان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در ادامه به ترتیب با موارد زیر آشنا خواهید شد:

 • آشنایی با بازاریابی محتوا
 • تاریخچه بازاریابی محتوا
 • تفاوت‌های بازاریابی محتوایی با بازاریابی سنتی
 • ضرورت استفاده از بازاریابی محتوایی
 • چگونگی تأثیر بازاریابی محتوایی بر موفقیت
 • نکته‌ای در باب اثرگذاری بازاریابی محتوایی
 • مراحل کار در بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی محتوایی و موتورهای جستجو
 • انواع قالب‌ها در بازاریابی محتوایی
 • آشنایی با فریلنسرها
 • آشنایی با بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا یکی از روش‌های بازاریابی است که در میان مدت و بلند مدت منجر به ایجاد ارزش برای یک کسی و کار یا فروشگاه اینترنتی می‌شود.

بررسی ‌ها نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از بازاریابان از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند، زیرا این نوع از بازاریابی در حقیقت یک استراتژی بلند مدت است که بر ایجاد یک رابطه قوی با مخاطب هدف متمرکز است و تلاش می‌کند با دادن محتوای با کیفیت به مخاطبان با آن‌ها ارتباط برقرار سازد.

بازاریابی محتوا طی چند قرن گذشته راه زیادی را طی کرده است.

 

بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان همچون شرکت مایکروسافت و سیسکو از این روش بازاریابی استفاده می‌کنند.

البته بازاریابی محتوا تنها به کسب و کارها و شرکت‌ های بزرگ اختصاص ندارد، بلکه کسب و کارهای کوچک و حتی فروشگاه‌ های یک نفره ای هم در سراسر جهان وجود دارند که از طریق بازاریابی محتوا کسب و کارشان را توسعه داده‌اند.

رویکرد این شاخه از بازاریابی استراتژیک است و بر ایجاد و توزیع محتوای با ارزش تمرکز دارد.

محتوایی که بتواند به جذب مخاطب بینجامد و در نهایت با مشتری به سوی یک کسب و کار، سودآور باشد.

زمانی که مشتریان تصمیم به خرید می‌گیرند، به هرحال به عوامل مختلفی توجه می‌کنند و یکی از این عوامل که شاید مهم ‌ترین آن‌ها نیز محسوب شود، احساسی است که مشتریان نسبت به یک برند دارند.

بازاریابی محتوا سعی دارد در طول یک فرآیند مشخص احساس مشتریان را به‌گونه‌ای شکل دهد که آن ‌ها در بین برندهای مختلف نسبت به یکی از آن ‌ها تعهد و وفاداری بیشتری داشته باشند.

اگرچه اینترنت و رسانه‌ های اجتماعی بستر اصلی بازاریابی محتوا محسوب می‌شوند، اما این شاخه از بازاریابی صرفاً به حوزه دیجیتال محدود‌ نمی‌شود.

هنوز هم برخی از شرکت‌ ها هستند که از طریق تولید محتوای آفلاین فعالیت‌ های بازاریابی محتوا را پیش می‌برند.

بازاریابی محتوا در مفهوم کلی به معنای به اشتراک گذاری دانش، مشاوره و سرگرمی در یک قالب قابل استفاده است که این قالب ممکن است شامل مقالات وبلاگ، فیلم، پادکست، بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، وبینارها، اینفوگرافیک، کاریکاتور، مسابقه و آزمون، ارزیابی‌ها، برنامه‌ها و غیره باشند.

بازاریابی محتوا تنها به کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ اختصاص ندارد، بلکه کسب و کارهای کوچک و حتی فروشگاه‌های یک نفره ای هم در سراسر جهان وجود دارند که از طریق بازاریابی محتوا کسب و کارشان را توسعه داده‌اند

تاریخچه بازاریابی محتوا

حدس می‌زنید که بازاریابی محتوا از چند سال پیش به وجود آمده است؟

تصور غالب بر این است که تاریخچه بازاریابی محتوا شاید به 50، 70 و یا حداکثر به 90 سال برسد. اما باید گفت که این تصور اشتباه است.

به طور عام محتوا به نقاشی انسان ‌های اولیه روی غارها بازمی‌گردد اما به طور رسمی می‌توان نقطه آغاز فعالیت‌ های بازاریابی محتوا را دهه 1730 میلادی دانست.

زمانی که مردی به نام بنجامین فرانکلین سالنامه‌ای را منتشر کرد که به واسطه آن می‌خواست مردم را از محتوای مورد نظر خود با خبر سازد.

او فکر می‌کرد که چنین راهی می‌تواند دیدگاه مردم را تغییر دهد و حتی آن‌ها را به استفاده از این روش برای معرفی فعالیت ‌هایشان ترغیب کند.

این اتفاق را می‌توان اولین اتفاق در تاریخچه بازاریابی محتوا دانست. (در شکل زیر نمونه‌هایی از فعالیت های بازاریابی محتوا را در گذر زمان مشاهده می‌کنید)

می‌توان گفت که تاریخچه بازاریابی محتوا قدمتی تقریباً 300 ساله دارد.

البته توجه به ضرورت بازاریابی محتوا یک فرآیند مدرن است و به کار بردن این اصطلاح هم نسبتاً جدید است.

سال‌ها است که کسب و کارها و افراد با ایجاد محتوای رایگان یا ارزان قیمت سعی در جلب توجه دیگران کرده‌اند .

تلاش‌ هایی در راستای بازاریابی محتوا در طول چند صد سال گذشته صورت گرفته است.

باید دانست که اگر چه روش‌های بازاریابی محتوا در طول این چند صد سال تغییر کرده، اما فرمول تولید محتوای عالی تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است.

فرمولی که منجر به صف گرفتن مردم برای خرید محصولات یک کسب و کار می‌شود.

با گذر از تاریخچه بازاریابی محتوا باید گفت که در دنیای مدرن بازاریابی محتوا همواره از سه بخش کلی یا سه مرحله تشکیل شده است:

 • مرحله اول نقاط حساس مشتری که اصطلاحاً نقاط درد نامیده می‌شوند، باید شناسایی شوند.
 • مرحله دوم این نقاط درد باید با طرح سؤالات و گزاره‌هایی تحریک شوند
 • مرحله سوم، کسب و کار به عنوان یک قهرمان وارد میدان می‌شود.

 

ادامه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *