پیاده سازی بازاریابی محتوا

مراحل پیاده سازی بازاریابی محتوا

چنانچه تازه با موضوع بازاریابی محتوا آشنا شده‌اید و یا قصد دارید که فعالیت‌ های مربوط به آن را برای کسب و کار خود آغاز کنید.

در این قسمت به طور خلاصه مراحل کار را برای شما توضیح خواهیم داد تا ذهنیت شفاف‌ تری نسبت به این مسئله داشته باشید.

ابتدا شما را با مفهوم استراتژی محتوا آشنا خواهیم کرد.

چگونگی پیاده سازی بازاریابی محتوا

مفهوم استراتژی محتوا

پس از درک کارکرد بازاریابی محتوا اولین گام برای حرکت در مسیر موفقیت بازاریابی محتوا فهم مفهوم استراتژی محتوا و برنامه ‌ریزی برای آن است.

استراتژی محتوا در حقیقت به اصول راهبردی گفته می‌شود که مسیر حرکت شما را از آغاز تا نقطه هدف مشخص می‌کنند.

استراتژی محتوا برای هر کسب و کار با کسب و کار دیگر متفاوت است و‌ نمی‌توان گفت که همه کسب و کارها باید از یک استراتژی معین پیروی کنند.

در حقیقت استراتژی محتوا بر اساس اهداف کسب و کار، توان مالی، سطح نیروی انسانی و مواردی از این قبیل تعیین می‌شود.

ممکن است استراتژی محتوا برای یک کسب و کار، جذب تمام افراد از تمام طبقه‌های اجتماعی باشد، در حالی که یک کسب و کار دیگر تصمیم بگیرد تنها بر روی بخشی از افراد مثلاً پسران جوان تمرکز کند.

بنابراین تعیین کلی استراتژی محتوا یکی از ضرورت است که بدون آن‌ نمی‌توان تولید محتوا را جهت داد.

زیرا محتواهای تولید شده مخاطبانی دارند و با توجه به آن مخاطبان باید از مفاهیم و الگوهایی پیروی کنند.

استراتژی محتوا در حقیقت به مدیریت محتواها و شیوه راهبری آن‌ها اشاره دارد، فارغ از اینکه محتواها در چه قالبی تولید می‌شوند.

 

انتخاب استراتژی محتوا بخشی از برنامه بازاریابی محتوا برای هر کسب و کار محسوب می‌شود که به طور مداوم وضعیت آن کسب و کار و جایگاه فعلی را در نسبت با جایگاه آینده نشان می‌دهد.

تعیین استراتژی محتوا

برای ایجاد استراتژی محتوا مراحل دقیقی وجود دارد و هر کسب و کاری که بخواهد یک استراتژی محتوا برای خود ایجاد کند، باید این مراحل را پیاده‌سازی کند.

در ادامه این مراحل را به ترتیب توضیح خواهیم داد.

تعریف هدف

هدف شما برای ایجاد طرح بازاریابی محتوا چیست؟

چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید و یک طرح بازاریابی محتوا ایجاد کنید؟

شما باید اهداف خود را قبل از شروع برنامه‌ ریزی برای تولید محتوا بدانید. هر کسب و کار برای هدف‌گذاری اولیه باید بتواند به چند سؤال پاسخ‌های دقیق و کامل دهد.

این سؤالات عبارتند از:

  • مخاطبان محتوا چه کسانی هستند؟
  • محتوا قرار است در چه بستری منتشر شود؟
  • محتوا باید چه مطالبی را در بر گیرد؟
  • محتوا قرار است در چه قالب‌هایی منتشر شود؟
  • محتوا قرار است چه مشکلاتی را از مخاطبان حل کند؟
  • محتوایی که قرار است تولید شود، چه تفاوت‌هایی با محتواهای مشابه موجود دارد؟
  • محتوا قرار است چه نتایجی را به دنبال داشته باشد؟

البته این سؤالات تنها سؤالاتی نیستند که باید به آن‌ها توجه کرد، هرچه ابعاد بیشتری از چیستی و چگونگی محتوا در نظر گرفته شود، استراتژی محتوا دقیق ‌تر و راهبردی‌ تر خواهد بود و در نتیجه به تولید محتوایی مؤثرتر خواهد انجامید.

بسیاری از افراد با اینکه درک می‌کنند که چرا تولید محتوا مهم برای رشد کسب و کار ضروری است و با کارکرد بازاریابی محتوا آشنا هستند، اما به دلیل آن که در پیاده‌سازی بازاریابی محتوا هدف‌گذاری را به درستی انجام‌ نمی‌دهند و یا از کنار آن با بی‌تفاوتی عبور می‌کنند، در بازاریابی محتوا شکست می‌خورند.

تحقیقات در خصوص مخاطبان

برای ایجاد یک طرح موفقیت آمیز، شما باید مخاطبان هدف خود را به طور واضح تعریف کنید، همچنین تعیین کنید که کاربران و بازدیدکنندگان شما عمدتاً چه کسانی هستند و شما تصمیم دارید بر روی کدام دسته متمرکز شوید.

کار تحقیقات باید بر اساس معیارهایی انجام شود، در حال حاضر آژانس‌های بازاریابی محتوا به‌راحتی می ‌توانند مخاطبان شما را تجزیه و تحلیل کنند و در سیاست گذاری به شما کمک نمایند.

گوگل آنالیتیک نیز یکی از سرویس‌های کاربردی گوگل است که در تجزیه و تحلیل کاربران کمک زیادی به صاحبان وب سایت می‌کند.

تحقیقات درباره کاربران به ویژه برای کسانی که در آغاز راه هستند، بسیار مهم است، زیرا باید گام ‌های بعدی را به درستی بردارند وگرنه از مسیر موفقیت منحرف خواهند شد.

با شناخت مخاطبان مورد نظر می‌توان مطالب مرتبط و ارزشمندتری را تولید کرد.

یک بازاریاب با تجربه هم به تجزیه و تحلیل کاربران نیاز دارد، او باید بداند که قرار است گروه جدیدی از مردم را هدف قرار دهد یا اینکه بازار هدف فعلی خود را گسترش دهد؟

بازخوانی پارامترهای مخاطبان با انجام تحقیقات بازار در هر سال برای رشد مخاطبان بسیار ضروری است.

ممیزی محتوا را اجرا کنید

اکثر کسب و کارها کار با به محض احساس کردن ضرورت بازاریابی محتوا، تولید محتوا را با پست‌ های وبلاگ شروع می‌کنند، اما اگر شما می‌خواهید واقعاً بر روی بازاریابی محتوا سرمایه گذاری جدی انجام دهید، سعی کنید قالب‌های دیگر محتوا را نیز در نظر بگیرید و آن ‌هایی را که مناسب می‌دانید، انتخاب کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید تمام پست‌های مرتبط با یک موضوع را در قالب یک کتاب الکترونیکی جمع‌آوری کنید و آن را به رایگان برای دانلود کاربران قرار دهید و یا خلاصه ای از مباحث مطرح شده را در قالب یک اینفوگرافیک برای کاربران به معرض نمایش بگذارید.

سعی کنید متناسب با هر موضوع قالب درست را انتخاب کنید و پس از مدتی محتواهای خود را ویرایش کنید.

این ویرایش می‌تواند شمال غنی‌سازی، ویرایش زبانی و یا حتی حذف بخشی از موارد غیر ضروری باشد.

انتخاب سیستم مدیریت محتوا

بهتر است یک سیستم داشته باشید که بتوانید محتوای تولید شده و بارگذاری شده را مدیریت کنید.

چند بخش حیاتی از مدیریت محتوا عبارتند از ایجاد محتوا، انتشار محتوا و تجزیه و تحلیل محتوا. سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ریزی، تولید، انتشار و بازخورد را مدیریت کنید و آن را بر اساس برنامه دلخواهتان پیش ببرید.

سیستم وردپرس یکی از سیستم‌های مشهور مدیریت محتوا است که در حال حاضر بسیاری از سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند.

بازاریابی محتوا و موتورهای جستجو

همان‌طور که اشاره شد، بستر اصلی بازاریابی محتوا اینترنت است و موتورهای جستجو ابزارهایی هستند که پای عموم کاربران را به یک وب سایت باز می‌کنند.

البته موتورهای جستجو این کار را تنها برای وب‌سایت‌هایی انجام می‌دهند که از شرایط لازم برخوردار باشند.

منظور از شرایط لازم کلیه معیارهایی است که یک موتور جستجو مانند گوگل با مشاهده آن‌ها در یک سایت تشخیص می‌دهد که آن سایت می‌تواند برای کاربران مفید باشد. به مجموعه این معیارها و فرآیند پیاده‌سازی آن‌ها به بهترین شکل سئو گفته می‌شود.

کلمات کلیدی

امروزه اینترنت بدون گوگل بی‌معنا است و همه افراد در اینترنت به دنبال هر چیزی که باشند، در اولین گام این سایت را باز می‌کنند.

کلمات مهم‌ترین واسطه بین کاربران و کسب و کارها هستند و گوگل نیز با دریافت کلمات مورد نظر کاربران برای جستجوهای مختلف، آن‌ها را به نتایج مرتبط متصل می‌کند.

اگر چه سئو یک موضوع بسیار گسترده است و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده، اما به جرات می‌توان گفت که کلمات کلیدی مهم ‌ترین رکن سئو هستند و توجه به آن ‌ها از سوی صاحبان وب سایت در پیاد ه‌سازی بازاریابی محتوا می ‌تواند در موفقیت آن ‌ها اثر تعیین‌ کننده ‌ای داشته باشد.

این کلمات کلیدی در گام اول باید به خوبی شناسایی شوند، در گام بعد باید بر اساس استراتژی‌های محتوا و هدف‌گذاری یک فروشگاه اینترنتی یا هر وب سایت دیگر در مطالب تولید شده مورد استفاده قرار گیرند.

در حقیقت کلمات کلیدی کلماتی هستند که احتمال جستجوی آن‌ها در گوگل از سوی کاربران بسیار بالا است، به همین خاطر هر سایتی که بتواند از این کلمات به بهترین شکل ممکن استفاده کند، به احتمال زیاد می‌تواند در لیست ده تایی صفحه اول گوگل که مربوط به ده سایت مرتبط با جستجوی انجام شده است، ظاهر شود.

باید خاطر نشان کرد که اگرچه کارهای زیادی برای بهینه سازی سایت یا سئو وجود دارد، اما هیچ کدام از این اقدامات به اندازه بازاریابی محتوا در روند موفقیت تأثیر ندارند.

موتور جستجوی گوگل همواره به دنبال محتواهایی با بالاترین کیفیت است، محتواهایی که با جستجوهای کاربران بسیار مرتبط باشد و آن‌ ها را در سریع‌ترین زمان ممکن به خواسته‌ هایشان برساند.

به همین خاطر اگر صاحبان وب سایت نتوانند محتواهای مفیدی تولید کنند و یا این تولید را بر اساس معیارهای سئو انجام ندهند، هیچ گونه شانسی برای قرار گرفتن در رتبه‌بندی بهترین‌ها و پیدا کردن مخاطب نخواهند داشت، در این زمینه یک جمله مشهور وجود دارد که می‌گوید: «محتوا پادشاه است!».

زمانی شما می‌توانید در موتورهای جستجو رتبه خوبی را کسب کنید که کلمات کلیدی بیشتری را به خود اختصاص دهید و کلمات کلیدی بیشتر به معنای تولید محتوای بیشتر است، در نتیجه هر چقدر که بتوانید حجم محتوای تولیدی خود را بالاتر ببرید، رتبه بهتری را کسب خواهید کرد.

با توجه به این موضوع تحقیقات درباره کلمات کلیدی یکی از گام‌های اصلی بازاریابی محتوا محسوب می‌شود و بدون انجام آن هر قدر هم که محتوا تولید شود، راه به جایی نخواهد برد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *