بازاریابی حسی (sensory marketing) – بخش نخست

این نوع بازاریابی شناسایی و پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتری را از طریق ارزش افزوده ، ایجاد شخصیت برند ملموس و با ایجاد حس مثبت در زندگی ایجاد می نماید.

در بازاریابی حسی ارتباط با مشتریان هدف و درگیر کردنشان با یک محصول یا برند، ضمن رعایت حریم خصوصی مخاطبان به روشی دو جانبه و به صورتی که دارای ماندگاری در حافظه مشتری باشد به عنوان چالش بزرگ بازاریابی و تبلیغات خودنمایی می کند.

در چنین شرایطی و از میان این چالش ها بازاریابی حسی (sensory marketing) سربلند کرده و در میان حامیان بالقوه خود به پروراندن ارتباطات مربوط به برندها روی آورده است.

سال های زیادی است که بازاریابان در صنایع مختلف شروع به بکارگیری از حواس پنجگانه در طراحی تبلیغات و کالاها نموده اند.

این کاربردها در ابعاد بسیار گوناگونی اشاعه پیدا کرده است و دلیل آن چیزی جز اهمیت این رویکرد در بازاریابی و ایجاد وفاداری در مشتریان نیست.

تلاش ما بر این است که نشان دهیم بازار یابی حسی چه نقشی در تبلیغات و رفتار مصرف کنندگان دارد و سپس به صورت جداگانه نقش  ابعاد پنجگانه حسی (بر اساس حس های پنجگانه انسان) را در تبلیغات و تاثیر آن ها بر رفتار مصرف کننده را بیان می کنیم.

بازاریابی حسی می تواند به عنوان بازاریابی تعریف شود که حواس مصرف کنندگان را به کار می گیرد و بر تصورات ، قضاوت و رفتار آنها تاثیر می گذارد.

بازاریابی حسی از منظر مدیریتی می تواند برای ایجاد تحریک کننده های ناخود آگاه مورد استفاده قرار گیرد که تصورات مصرف کننده از مفهوم نیاز به این محصول را شکل می دهد.

درسال های اخیر نقش تجارت حسی در قضاوت و تصمیم گیری موجب افزایش علاقه به بازاریابی همچنین روانشناسی شده است.

در بازاریابی تحقیق پراکنده در مورد نقش حس ها در رفتار مصرف کننده تحت عنوان بازاریابی حسی یعنی بازاریابی که احساسات مصرف کنندگان را درگیر میکند و بر ادراک ،قضاوت و رفتار آنها تاثیر می گذارد.

عصر بازاریابی حسی نهایتا به یادآوری برند از سوی مصرف کننده  منجر می شود آن هم نه به این دلیل که برند بلندتر فریاد میزند بلکه به دلیل اینکه تجربه های فراموش نشدنی برای مشتری فراهم کرده است.

تاثیر بازاریابی حسی بر حواس انسان

حواس انسان برای شفاف سازی هویت برند و تصویر ذهنی برند از اهمیت زیادی برخوردار است و کاملا واضح است که حواس پنجگانه روی رفتار تاثیر می گذارد.

بازاریابی حسی نوعی بازاریابی است که با مصرف کننده در سطوح گوناگون ارتبار برقرار میکند.

این سبک بازاریابی نه تنها مبتنی بر ذهن هیجانی مصرف کننده ساخته و طراحی می شود بلکه به ذهن شناختی و حسی وی نیز مربوط می شود و بازاریابی حسی بر یک تجربه تمام عیار مشتری از برندو محصول و واکنشهای وی پایه گذاری شده است.

بینایی

بینایی با 70 در صد تاثیر بر تصمیم های انسان حسی غالب بوده و قویترین حواس مورد استفاده در بازاریابی می باشد ،

مدیران خلاق مدت هاست که برای ایجاد تصاویر و پیام های جذاب بصری که توسط مصرف کنندگان قابل درک است تلاش می کنند.

لوگوها ، رنگ ها ، بسته بندی و طراحی محصول نمونه هایی از محرک های دیداری هستند که می توانند بخشی از استراتژی نام تجاری باشد.

کاربرد این مفاهیم را می توانیم در اطرف خود و در کنج های مختلف دنیا دید.

نکته دیگری که لازم به ذکر است توجه به معانی مختلف نشانه های بصری و رنگ ها در فرهنگ های مختلف است.

امروزه شرکت هایی می توانند در دنیای رقابتی به موفقیت برسند که با استفاده از تحقیقات بازاریابی، شناخت کاملی از فرهنگ بازار هدفشان به دست آورند و این نتایج را در طراحی آمیخته بازاریابی خود دخیل نمایند.

زیبایی شناسی بصری به عنوان عوامل تعیین کننده اثر بخشی تبلیغ شناخته می شوند.

محتوای تصاویر و معانی لوگوها و روانشناسی رنگ ها نقش مهمی در تاثیرگذاری بربرداشت ها از آگهی و محصول دارد.

 

ادامه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *