بازاریابی نوین در شرکت های خدماتی

بازاریابی نوین در شرکت های خدماتی

بازاریابی برای شرکتهای خدماتی که به نوعی مشکل تر از بازاریابی برای محصولات مصرفی به حساب می آید. چون خدمات، عموماً ملموس، قابل ذخیره سازی و جابجایی نیستند. لذا، توسعه انواع فعالیتهای بازاریابی در شرکت های خدماتی، ضامن بقای این شرکت ها در این بازار پرتلاطم محسوب میشود.

سالیان بسیار است که شرکتهای خدماتی، از راههای گوناگون به گسترش بازار خود و به موازات آن، گسترش سود و منافع خود می اندیشند و در این میان به مواردی همچون تبلیغ در نشریات، سایتها، ارائه هدایای تبلیغاتی، به کارگیری افراد مجرب و آموزش دیده، بهره مندی از بازاریابان حضوری به منظور مراجعه به شرکتها، صاحبان حرف مختلف و … دست یافته اند که هرکدام از این موارد در جایگاه خود،کارایی و اثربخشی خاصی دارد.

حال در نظر بگیرید که وقتی شرکتی تمامی این موارد را به صورت یک جا و به عنوان جعبه ای از ابزارها در اختیار داشته باشد، هم افزایی این نیروها، به پیشبرد اهداف این شرکت شتابی چشمگیر می دهد. مشابه این جعبه های ابزار را در زمان حال به تعداد انگشت شمار می توان مشاهده کرد. مواردی همچون سامانه نوین اینترنتی ، کانالهای تلگرامی و صفحات اینستاگرام .

بررسیهای به عمل آمده در خصوص این کار  نشان میدهد که افراد متخصص این شرکتها متخصص می کوشند تا از طرق گوناگون، تعداد بسیار زیادی از مخاطبان و درخواست کنندگان خدمات را تشویق کنند تا در این سامانه ها ثبت کنند و از طرفی دیگر به صورت آنی و در همان لحظه ثبت، توسط پیامک و ایمیل به متقاضی اطلاع رسانیهای مختلفی را داشته باشند .

این اتفاق بدون صرف هزینه های سرسام آوری که معمولاً در نتیجه استخدامهای پیاپی کارمند و یا پرداخت پورسانتهایی که به دلالان و واسطه ها پرداخت می شود، صورت می گیرد، روزانه ده ها مورد درخواست خدمات ثبت میشود که با توجه به تخصصی که نسبت به هریک از این کارها دارند، میتوانند در یک محیط رقابتی، کار را از آن خود کرده و مسلّماً سود خود را افزایش دهند.

نکته مهم در این میان، هزینه های بسیار پایین استفاده از این سامانه های بازاریابی در مقایسه با سایر روش های گران قیمت،  تقریباً رایگان به حساب می آید. مسلّماً جنبه پررنگتر این نحوه قیمت گذاری برای این قیبل امکانات کاربردی و سودآور، فرهنگ سازی این نوع خدمات در کشورمان است که هم خود دولت و هم برخی از شرکت های خصوصی نسبت به آن اقدام کرده اند.

فرهنگی که درصورت قرارگرفتن در جایگاه حقیقی اش، موجب پدید آمدن یک بازار وسیع برای شرکتهای خدماتی خواهد شد. جعبه ابزار یا مجموعه خدماتی همچون سامانه ثبت درخواست، حاوی امکانات سودآور و کاربردی برای تمام بازیگران صنعت خدمات است و طبق قانون بقای هر رابطه تجاری، که برنده بودن طرفین هر معامله، پررنگ ترین موضوع آن است، تمامی مهره های این صفحه گسترده را رقم می زند، چه با کاهش هزینه هایشان و چه با افزایش سودهایشان برنده اند و به منافع دلخواه خود دست می یابند .

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نوزده =